• מערכת פנטזי ישראל

ערך פנטזי בליגת החלומות - חלק א

Updated: Nov 27, 2019


הפגרה ארוכה והשיזרוע יצא לדרך...

לאחר 10 מחזורים, הגיע הזמן לצלול קצת אל הנתונים כדי לזהות מי הם השחקנים הבולטים, מי הם השחקנים בעלי הערך הגבוה/נמוך ומי הם השחקנים שעל פי הנתונים הסטטיסטיים שצברו, עשויים לצבור ניקוד פנטזי גבוה בשבועות הקרובים.


מעבר לנתונים הברורים של ניקוד, שערים/בישולים/שער נקי וכו', חושב לכל שחקן ערך הפנטזי המנורמל שלו עפ"י מספר הנקודות שצבר, בשיקלול דקות המשחק ששיחק ומחירו בליגת החלומות.


שימו לב לעמוד החדש שלנו שמציג את טבלת טופ 50 מובילי הפנטזי!


[הסבר החישוב: הניקוד שצבר כל שחקן מחולק באחוז הדקות ששיחק בפועל מתוך המקסימום האפשרי, נקרא "ניקוד מנורמל". לאחר מכן ה"ניקוד המנורמל" מחולק במחירו של השחקן ומתקבל "ערך הפנטזי המנורמל" של השחקן.

ערך זה הוא למעשה "כמה נקודות פנטזי שווה כל 1 מיליון שהושקע בשחקן, בהנחה ושיחק (או היה משחק) את מלוא הדקות מתחילת העונה".]

ערך זה עוזר לזהות פוטנציאל של שחקנים שהחסירו דקות משחק ולמעשה "מיישר קו" בין כל שחקני הליגה. כמובן שיש לשים לב, מיהם השחקנים ש"פיספסו" דקות משחק בגלל פציעה/הרחקה ומיהם אלו שמקומם בהרכב אינו קבוע.


הניתוח שלפנינו יוצג עפ"י עמדות במגרש, כאשר בכל עמדה נבחנו השחקנים גם עפ"י רמת מחירם. מדובר רק בשחקנים ששיחקו מעל 360 דקות העונה. בחלק א' של מאמר זה נסקור את השחקנים המעניינים בעמדת השוער ובהגנה.


שוערים


בעמדת השוער אין הרבה מה לנתח השנה בינתיים. פציעתו המוקדמת של שוערה הזר של מכבי ת"א, אנדראס יאניוטיס, פינתה כבר במחזור הפתיחה את המקום לדניאל טננבאום (5.0). טננבאום היה מיועד להיות השוער השני של מכבי ת"א ותומחר במחיר נמוך במיוחד.

עם רביעיית הגנה חזקה לפניו, מכבי ת"א עדיין לא ספגה העונה וטננבאום אף הצליח לעצור כדור עונשין מ-11 מטר - עובדות אלו מעמידות אותו בראש טבלת הניקוד הכללי של המשחק עם 64 נקודות פנטזי עד כה.

כפי שניתן לראות בטבלת השוערים המופיעה מתחת, כל מיליון שהושקע בטננבאום, צבר 12.8 נקודות פנטזי. עובדה זו הופכת אותו לשחקן בעל הערך הגבוה ביותר במשחק ולמעשה ניתן לקבוע בוודאות שקבוצת פנטזי בלעדיו, תתקשה להיתחרות בצמרת.


בפער ניכר אחרי טננבאום, ניתן לציין את אוסטין אג'ידה (6.0) מהפועל חדרה ואת אמיליוס זובאס (7.0) מבני יהודה. שניהם שמרו 5 פעמים העונה על שער נקי וצברו עד כה 39 נקודות (זובאס החמיץ משחק אחד).

גם יסמין בוריץ' (7.0) שמר 5 פעמים על שער נקי וצבר 37 נקודות. הגנת הפועל חיפה נראית לא סה"כ ואולי דווקא יסמין יכול להוות אלטרנטיבה למי שמעוניין להרכיב 2 שחקני שדה של מכבי ת"א.

שוער מעניין נוסף הוא ג'וש כהן (5.0) ממכבי חיפה - כהן תפס את מקומו של גיא חיימוב ופתח ב-4 המחזורים האחרונים. כמו במקרה טננבאום, גם כאן המחיר הוא חלק מהאטרקטיביות.

ההסתייגות היא שמקומו אינו מובטח ב-100% וכמו כן הגנת מכבי חיפה אינה ברמה של הגנת מכבי ת"א. מנגד התקפת חיפה פוריה יותר, כך שעדיף לשמור את המקום לשחקני החלק הקידמי שלה.

מגינים


שחקני ההגנה של 4 הגדולות משובצים במשחק עם תג מחיר גבוה שנע בין 7 ל-10 מיליון. רובם גם מצליחים לצבור ניקוד יפה לעיתים קרובות. בנוסף לסיכוי טוב לשער נקי (במיוחד אם מדובר במכבי ת"א), קיים סיכוי לא רע להחזר התקפי, כאשר ברוב המקרים מדובר בשני המגינים הקיצוניים שמרבים לתקוף ברוב משחקי הליגה.


באופן טבעי, גם בין המגינים בולטים שחקני ההגנה של מכבי ת"א - אנדרה ג'ראלדש (9.0) עם 62 נקודות, ז'איר אמאדור (9.0) עם 60 נקודות, איתן טיבי (8.0) עם 54 נקודות ואנריק סאבוריט (10.0) עם 52 נקודות (ומשחק אחד פחות).

למעט בישול אחד של ג'ראלדש, לא ראינו שערים או בישולים מהרביעייה, אך שמירה עיקבית על שער נקי מציבה אותה בראש ניקוד שחקני ההגנה, כך שלמרות מחירם היקר לשחקני הגנה בליגת החלומות, הרי שכל אחד ואחד מהם השתלם מאוד עד כה.

במבט מעמיק יותר בנתונים ובמשחקי מכבי ת"א, ניתן לראות בבירור את המעורבות ההתקפית של שני המגינים: ג'ראלדש העביר העונה כבר 24 כדורי רוחב ומסר 12 מסירות מפתח (4 מדוייקות) וסאבוריט העביר 21 כדורי רוחב, מסר 8 מסירות מפתח (2 מדוייקות) ואיים על השער 8 פעמים (3 למסגרת). בעונה שעברה, סאבוריט כבש 3 שערים ובישל פעמיים כך שניתן לצפות ממנו גם העונה לתפוקה דומה.


הפועל ב"ש שמרה העונה 6 פעמים על שער נקי, כאשר אורן ביטון (8.0) עם 45 נקודות ומיגל ויטור (9.0) עם 40 נקודות מובילים את החוליה האחורית.

אורן ביטון מוביל מבין כל שחקני הליגה במסירות מפתח (17) ובמסירות מפתח מדויקות (12). עם זאת יש לציין שכל שלושת בישוליו הגיעו באותו משחק וחזרתו מפציעה של שון גולדברג, מעמידה בסימן שאלה את דקות המשחק שלו בהמשך העונה.

למיגל ויטור שמרבה לעלות להתקפה במצבים נייחים יש שער ושני בישולים העונה. ויטור איים על השער 6 פעמים (3 למסגרת), אך מנגד ספג כבר 4 צהובים וכרטיס אדום. מקומו של ויטור מובטח כל עוד הוא בריא ועם תג מחיר גבוה הוא מהווה אפשרות של סיכוי/סיכון גבוהים.


במכבי חיפה עדיין מחפשים את הנוסחה בחלק האחורי שתצמצם את כמות הספיגות. טרנט סיינסבורי (9.0) תפס במחזורים האחרונים מקום קבוע בעמדת הבלם, ואולי איתו ההגנה תוכל לשמור על שער נקי לעיתים קרובות יותר (סה"כ 5 עד כה). עקב השתתפות מוגבלת בהתקפה ומחיר גבוה, הוא אינו אופציה בשלב זה.

מצטייני הפנטזי בחלק האחורי הם ארנסט מאבוקה (8.0) עם 36 נקודות וסאן מנחם (7.0) עם 37 נקודות. שני המגינים הירוקים פתחו את העונה בצורה מצויינת והפכו להיות אופציות פנטזי טובות.

מאבוקה שהוביל את הליגה בעונה שעברה בכדורי רוחב, ממשיך להיות דומיננטי גם העונה עם 37 מסירות. למאבוקה יש שער ושני בישולים, הוא מסר 5 מסירות מפתח (2 מדויקות) ואיים על השער 6 פעמים (4 למסגרת).

מנחם שלא מצא את מקומו בהרכב בעונה שעברה, עושה העונה עבודה מצויינת ואף קיבל זימון ראשון לנבחרת. למנחם שכבש שער העונה, כבר יש 20 כדורי רוחב בתוספת 4 מסירות מפתח (1 מדויקת) ו-6 איומים על השער (3 למסגרת).


בית"ר י"ם שמרה 6 פעמים העונה על שער נקי (כולל רצף של 4 משחקים שנשבר רק במחזור האחרון מול מכבי חיפה). ללא ספק מדובר בהגנה טובה שלאחר פתיחת עונה מקרטעת הצליחה להתייצב.

גם במקרה של בית"ר, שני המגינים הם המעניינים מבחינת פנטזי - אנטואן קונטה (8.0) עם 34 נקודות ומקסים גרצ'קין (7.0) עם 35 נקודות.

גרצ'קין אמנם מרבה להעביר כדורי רוחב (30 העונה), אך ממעט למסור מסירות מפתח ולאיים על השער, כך שלא מפתיע לראות שעדיין לא כבש ובישל העונה. עם זאת מחירו זול יותר ומקומו בהרכב מובטח כך שניתן עדיין לקחת אותו בחשבון.

קונטה לעומתו הוא חיית רחבה ומוביל בהפרש גדול על כל שחקני ההגנה בליגה עם 19 איומים לשער (9 למסגרת). לקונטה יש כבר שער ובישול ואלמלא הכרטיס האדום שספג, ניקודו היה גבוה עוד יותר ביחס לדקות המשחק שצבר.

מבין שאר הקבוצות, רובן משתמשות לא מעט במערך 3 בלמים, כך שגם אצלהן 2 המגינים הקיצוניים מרבים לעלות. עם עלות שנעה מ-5 עד 7 מיליון, תמיד יש צורך באפשרויות טובות.


במערך ההגנה של הפועל חיפה (החלק החזק של הקבוצה) ניתן למצוא את דור מלול (7.0) עם 38 נקודות ואת אלי בלילתי (6.0) עם 40 נקודות.

עם שער ו-4 בישולים בעונה הקודמת, דור מלול ממשיך להיות חלק מהתקפת הקבוצה. העונה הוא עם בישול אחד בינתיים ולמרות המספרים הבינוניים של 19 כדורי רוחב ו-5 מסירות מפתח, מלול עשוי להמשיך ולבשל שערים.

מצד שמאל, בלילתי מציג יכולת לא רעה והמספרים שלו טובים משל מלול. עם 32 כדורי רוחב, 8 מסירות מפתח (4 מדוייקות) ו-5 איומים אל השער (מתוכם גם אחד למסגרת ולתוך השער כבר במחזור הפתיחה) ומחיר זול יותר, אולי בלילתי הוא האפשרות הנכונה העונה.


למרות פתיחת עונה חלשה יחסית, בני יהודה עדיין מצליחה לעשות עבודה טובה בחלק האחורי.

מתן בלטקסה (7.0) הוא ללא ספק האפשרות הבולטת עם 42 נקודות פנטזי. בלטקסה מוביל על כל שחקני ההגנה בליגת העל בכדורי רוחב (39) ובינתיים רשם לזכותו בישול אחד. בעונה שעבר בלטקסה סיים כמלך הבישולים (8), אך לפניו שיחקו חלוצים ברמה גבוהה יותר.

דן מורי (7.0) עם 40 נקודות ואבישי כהן (6.0) עם 35 נקודות מהווים גם הם ערך לא רע, אך מכיוון שמורי ממעט לתמוך בהתקפה ומקומו של אבישי כהן אינו מובטח בשלב זה, כדאי לחפש אפשרויות אחרות.

מי שעשוי לחזור בקרוב מפציעה ויכול להוות אופציה טובה הוא דור אלו (7.0) - בדקות מוגבלות העונה, אלו הצליח להעביר כבר 30 כדורי רוחב ולבשל שער.


בקטגוריית ההגנה הזולה והמשתלמת, נמצאת הפועל חדרה אך יש לזכור שעדיין לא פגשה את מכבי חיפה ובית"ר י"ם בניגוד להפועל חיפה ובני יהודה.

חגי גולדנברג (6.0) צבר העונה כבר 43 נקודות ולזכותו שני שערים, בישול ו-4 כרטיסים צהובים. השערים של גולדנברג לא הגיעו במקרה, הוא איים על השער כבר 10 פעמים (5 למסגרת). גולדנברג הוא שחקן ההגנה בעל הערך הגבוה ביותר בליגת החלומות העונה עם 7.2.

גם ויסאם רבאח (5.0) שצבר 36 נקודות הוא בעל ערך דומה, אך במקרה שלו לא קיים סיכוי להחזר התקפי ולכן השחקן הרלוונטי הוא יהב גורפינקל (5.0) שצבר בפחות דקות 34 נקודות. גורפינקל מרבה לתקוף מעמדת המגן השמאלי והספיק לבשל שער אחד העונה.


עוד ראויים לציון:

מרווין פירסמן (7.0), הפועל ת"א - 20 נקודות. ראינו העונה את פירסמן מרבה לתקוף (שער, בישול), אך הגנה חלשה בתוספת 4 צהובים וגרימת פנדל ריסקו לו את הניקוד. אם קלינגר יצליח לייצב את ההגנה, פירסמן יחזור להיות רלוונטי.

עדי נמני (6.0), הפועל רעננה - 22 נקודות. לנמני יכולות התקפיות משמעותיות מאוד לפנטזי. הוא בועט הפנדלים של הקבוצה ובמאזנו שער ובישול. הוא מסר 5 מסירות מפתח (4 מדויקות) ואיים 8 פעמים על השער (4 למסגרת). הבעייה היא כמובן שהוא משחק באחת הקבוצות החלשות בליגה וצבר כבר 3 כרטיסים צהובים.

בן תורג'מן (5.0), מכבי נתניה - 18 נקודות. שיחק מעט דקות בינתיים עקב פציעות ורוטציה עם בורחה הררה. עכשיו הוא בריא והררה אמור להיחתך מהקבוצה. עם תג מחיר נמוך, תורג'מן יכול להפוך לאפשרות נהדרת.

טל מכלוף (5.0), הפועל כפ"ס - 30 נקודות. הבאנקר במרכז ההגנה עם תג מחיר נמוך.מובילי ניקוד הפנטזי בהגנה

בגרף מתחת מופיעים נתוני שחקני הגנה בולטים ב-6 המחזורים האחרונים.

על ציר ה-X מופיע ניקוד משולב של שער נקי+שערים+בישולים ואילו על ציר ה-Y מופיע פוטנציאל הניקוד המורכב מצירוף משוקלל של מסירות ובעיטות אך גם צהובים+אדומים.

ככל ששחקן מופיע ימינה יותר, המשמעות היא שצבר בפועל ניקוד גבוה. ככל שמופיע למעלה יותר, המשמעות היא שקיים פוטנציאל נקודות גבוה.


מדד פוטנציאל הגנה - 6 מחזורים אחרונים

0 views

© 2019 by Fantasy Israel

  • Twitter