• מערכת פנטזי ישראל

ערך פנטזי בליגת החלומות - חלק ב

ועכשיו הזמן לקצת גולים...


אחרי שסקרנו את השוערים והמגנים בחלק א' של מאמר ערך הפנטזי, הגיע תור הקשרים והחלוצים. בליגת החלומות אין כמעט הבדל בניקוד בין העמדות (קשר מקבל על שער נקודה אחת יותר מאשר חלוץ) וכמו כן גם התמחור דומה מאוד בשתי העמדות.

גם הפעם ננסה לזהות מי הם השחקנים בעלי הערך הגבוה/נמוך ומי הם השחקנים שעל פי הנתונים הסטטיסטיים שצברו, עשויים לצבור ניקוד פנטזי גבוה בשבועות הקרובים. בניגוד לחוליה האחורית, במשחק הפנטזי שווה להשקיע בכמה שחקני "פרימיום" יקרים גם מכיוון שבסופו של דבר הם השחקנים אותם נרצה לבחור לתפקיד הקפטן.

מעבר לנתונים הברורים של ניקוד, שערים ובישולים, חושב לכל שחקן ערך הפנטזי המנורמל שלו עפ"י מספר הנקודות שצבר, בשיקלול דקות המשחק ששיחק ומחירו בליגת החלומות.


שימו לב לעמוד החדש שלנו שמציג את טבלת טופ 50 מובילי הפנטזי!


[הסבר החישוב: הניקוד שצבר כל שחקן מחולק באחוז הדקות ששיחק בפועל מתוך המקסימום האפשרי, נקרא "ניקוד מנורמל". לאחר מכן ה"ניקוד המנורמל" מחולק במחירו של השחקן ומתקבל "ערך הפנטזי המנורמל" של השחקן.

ערך זה הוא למעשה "כמה נקודות פנטזי שווה כל 1 מיליון שהושקע בשחקן, בהנחה ושיחק (או היה משחק) את מלוא הדקות מתחילת העונה".]

ערך זה עוזר לזהות פוטנציאל של שחקנים שהחסירו דקות משחק ולמעשה "מיישר קו" בין כל שחקני הליגה. כמובן שיש לשים לב, מיהם השחקנים ש"פיספסו" דקות משחק בגלל פציעה/הרחקה ומיהם אלו שמקומם בהרכב אינו קבוע.


את הקשרים והחלוצים החלטנו לבחון עפ"י רמת המחיר. כללנו רק שחקנים ששיחקו מעל 360 דקות העונה. את טבלת הנתונים המלאה ניתן למצוא בתחתית.

פרימיום (11 עד 15 מיליון)


בהתאם למחיר הגבוה, לא מפתיע לראות ב-6 המקומות הראשונים – 5 שחקנים עם מחיר של 12 ומעלה.

בראש טבלת ניקוד הפנטזי של הקשרים/חלוצים ממוקמים יחדיו שני שחקני מכבי חיפה – ניקיטה רוקאביצה (12.0) וצ'רון שרי (14.0).

רוקאביצה עם 54 נקודות, פתח נהדר את העונה וכבר כבש 6 שערים ובישל פעמיים (ולפחות עוד שני שערים שנפסלו ע"י VAR). רוקאביצה איים על השער 21 פעמים כאשר מתוכם 20 איומים הגיעו מתוך הרחבה ו-13 מצאו את המסגרת. מבחינת ערך בתוך קטגוריית המחיר הזאת – רוקאביצה הוא גם המשתלם ביותר.

שרי לעומתו עם 51 נקודות ובעל ערך נמוך יותר (עולה 2 מיליון יותר), אך נתוניו מראים שיש עוד הרבה מקום לשיפור. שרי כבר הספיק לכבוש 4 ולבשל 4 ואם ימשיך בקצב מסירות המפתח (11 עד כה) והאיומים על השער (31 – מקום ראשון בליגה, למרות שרק 8 הגיעו מתוך הרחבה), הנקודות ימשיכו לזרום.


לא רחוק מאחוריהם ממוקם צמד חלוצי באר שבע – בן שהר (15.0) ונייג'ל האסלבנק (12.0).

שהר עם 44 נקודות, היה מלך השערים בעונה שעברה וכבר כבש 6 שערים העונה. שהר מוליך את כל שחקני הליגה באיומים מתוך הרחבה (23) וגם אחראי על בעיטות העונשין מ-11 מטר של הקבוצה. ברור אם כך ששהר ימשיך לכבוש עוד ועוד, אך יש לקחת בחשבון שהוא כמעט ואינו מוסר כדורי מפתח כך שפוטנציאל הבישולים שלו נמוך מאוד. גם תג המחיר הגבוה שלו מוריד מאוד מערכו, אך עדיין מדובר באופציה טובה במיוחד כקפטן במשחקי הבית בטרנר.

האסלבנק נראה טוב מאוד העונה ובמאזנו 42 נקודות (6 שערים ובישול). האסלבנק כמו שרי, מרבה גם למסור מסירות מפתח (15, 8 מדויקות) וגם לאיים על השער (19 מתוך הרחבה, 12 למסגרת) ומכאן שהפוטנציאל גבוה מאוד וגם הערך לא רע. הבעייה נכון להיום היא שהאסלבנק מצליח כנראה להרגיז את ברק בכר ומקומו בהרכב לא נראה מובטח כלל. כמו כן יש לזכור שב"ש כבר החתימה חלוץ נוסף שיגיע בינואר.


במכבי ת"א החלק הקידמי מאכזב מעט בינתיים ולמעט צ'יקו אופאדו (14.0) אף שחקן לא נמצא בצמרת הניקוד. אופאדו פצוע כרגע, אך בעשרת המחזורים הראשונים צבר 44 נקודות (4 שערים, 3 בישולים). מפתיע מעט לראות את אופאדו עם 3 בישולים מכיוון שהוא אינו מרבה כלל למסור מסירות מפתח. גם מחירו הגבוה וחזרתם של פצועי מכבי ת"א לא מוסיפים כ"כ לרמת הביטחון שלנו לגביו בהמשך.

הבאים בתור ממכבי ת"א הם יונתן כהן (13.0) עם 32 נקודות ודור מיכה (14.0) עם 31 נקודות. שניהם מהווים בשלב זה שחקנים עם ערך נמוך שלא מספקים מספיק נקודות ביחס למחיר. מבין השניים כהן הוא הזול יותר ונתוני ההתקפה שלו עדיפים על של מיכה. לכהן 3 שערים ו-2 בישולים (מול 3 שערים של מיכה) והוא גם מאיים יותר על השער ומוסר יותר מסירות מפתח.


בדומה לצמד כהן/מיכה גם לבית"ר י"ם יש שניים ששווה לציין בקטגוריית מחיר זו, למרות שמבחינת ערך פנטזי גם מצבם לא ממש טוב - שלומי אזולאי (11.0) ולוי גארסיה (12.0).

לאזולאי 31 נקודות (3 שערים ובישול) ומטבע הדברים הוא מרבה לאיים על השער מתוך הרחבה (14, 10 למסגרת).

למרות שגארסיה הוא היקר מבין השניים, נתוניו מראים שפוטנציאל הפנטזי שלו גבוה. עם 10 מסירות מפתח ו-27 איומים על השער (10 למסגרת), אין ספק שגארסיה עוד יעלה בטבלת ניקוד הפנטזי.


כמובן שישנם עוד מספר שחקנים שלא צוינו בקטגוריה זו עקב מיעוט דקות משחק, אך מאלה שכן שיחקו יש כמה מאכזבים הראויים לציון: פאטוס בצ'יראי (13.0), מאור בוזגלו (13.0) ועומרי אלטמן (11.0).

ביניים (8 עד 10 מיליון)


שלומי אזולאי (8.0), מ.ס. אשדוד. 45 נקודות עם 5 שערים ו-2 בישולים וכל זאת בדקות מוגבלות, הופכות את אזולאי לשחקן בעל הערך הגבוה ביותר בקטגוריית מחיר זו. לאזולאי 16 מסירות מפתח (9 מדויקות) ו-21 איומים לשער (12 למסגרת). מבחינתו מדובר בעונת פריצה מכיוון שעד היום לא היה שחקן של מספרים. מעניין יהיה לראות האם יוכל להמשיך בקצב הזה ולהפוך לפנינת הפנטזי של העונה.


מכבי חיפה מציגה גם בקטגוריית מחיר זו שתי אפשרויות טובות בדמות דולב חזיזה (9.0) ויובל אשכנזי (8.0). הצמד שהגיע בקיץ מבני יהודה, נכנס מהר מאוד לעניינים ומציג יכולת טובה לצד נתונים התקפיים מרשימים.

לחזיזה עדיפות על אשכנזי ברוב הפרמטרים למעט המחיר ולמרות משחק אחד פחות הוא צבר 41 נקודות (מול 34), עם 4 שערים ו-2 בישולים (מול 2 ו-2). חזיזה גם מוביל על כל שחקני הליגה בכדורי רוחב (46) ובדומה לאשכנזי, מרבה למסור מסירות מפתח ולאיים על השער. עבודה יפה דולב.


גם לגדי קינדה (9.0) מבית"ר י"ם יש עונה נהדרת עד עכשיו. קינדה צבר 36 נקודות פנטזי ועם 4 שערים ובישול, הפך להיות בורג מרכזי בהתקפת הקבוצה. קינדה מסר 16 מסירות מפתח ואיים 23 פעמים על השער (16 מתוך הרחבה וכולם למסגרת!).


נס זמיר (9.0) הוא הקלף החזק של הפועל חיפה העונה בחלק הקידמי עם 34 נקודות בדקות מוגבלות. זמיר כבש 3 פעמים ובישל פעם אחת ומציג מספרים לא רעים. עם כל הפציעות שמסביבו (בהנחה ויישאר בריא), מקומו בהרכב מובטח בכל משחק.

לא הרבה אחריו נמצא גם גידי קאניוק (9.0) עם 26 נקודות (2 שערים ובישול) ומספרים התקפיים דומים מאוד לאלו של זמיר.


עומר פדידה (8.0) הצטיין יותר בתחילת העונה ומאז דעך קצת יחד עם כל החלק ההתקפי של הפועל כפ"ס. עם זאת, פדידה צבר כבר 41 נקודות (3 שערים ובישול) ומצליח לאיים על השער לא מעט (27 פעמים, רק 8 למסגרת). פדידה הוא גם בועט הפנדלים של הקבוצה ובעצם הכח העיקרי מקדימה, כך שנותר לראות האם יצליח לחזור למספרי תחילת העונה.


לוסיו (9.0) עדיין נחשב לאחד החלוצים הטובים בליגה אבל מבט אל תוך הנתונים מגלה הרבה בעיות. לוסיו צבר העונה 40 נקודות (4 שערים, 2 בישולים), אך 19 מהנקודות (2 שערים ו-2 בישולים) הגיעו במשחק אחד. מעבר לכך לוסיו כמעט ואינו מגיע להזדמנויות ומצא את המסגרת רק 6 פעמים העונה.


איסמעיל ריאן (8.0) שלא תמיד מצא את מקומו בהרכב תחת מסאי דגו, הצליח בכל זאת לצבור 29 נקודות עם שער ו-3 בישולים. ריאן גם העביר 30 כדורי רוחב העונה ואיים על השער 22 פעמים (6 למסגרת). נראה אם יוכל להתעלות גם אצל קובי רפואה.

ג'יימס אדני (10.0) צבר מספר נקודות זהה לזה של ריאן, אך עשה זאת במשחק יותר. גם נתוניו ההתקפיים חלשים ובתוספת מחיר גבוה, אין הרבה עניין בו.

קיליאן שרידן (8.0) בונה והורס. עם רק 20 נקודות, למרות 3 שערים ובישול, 19 איומים מתוך הרחבה (9 למסגרת) ומנגד 2 החמצות פנדל שריסקו את הניקוד שלו. מי שמאמין לא מפחד.


עוד ראויים לציון בקטגוריה זו:

שגיב יחזקאל (8.0), מ.ס. אשדוד – 22 נקודות במעט דקות, אך מספרי המסירות והבעיטות מרשימים מאוד.

גבי קניקובסקי (8.0), מכבי נתניה – 21 נקודות. פתח את העונה בסערה אך נחלש יחד עם כל הקבוצה. המספרים שלו מצויינים כך שלא נתפלא לראות אותו חוזר בקרוב.

יוג'ין אנסה (8.0), הפועל רעננה – 21 נקודות. איים 17 פעמים מתוך הרחבה אבל כבש רק פעם אחת. אם רעננה תשתפר, יוג'ין עשוי להרוויח.

מציאות (5 עד 7 מיליון)


אור דסה (6.0), הוא שם מפתיע בצמרת נקודות הפנטזי עם 35 נקודות עד כה. לדסה 2 שערים ו-3 בישולים שרובם הגיעו בתחילת העונה. המספרים שלו בהתקפה אינם מרשימים וקשה להאמין שביכולת הנוכחית של רעננה הוא יחזור לצבור נקודות בקצב בו התחיל. עם זאת ראוי לציינו בתור השחקן בעל הערך הגבוה ביותר עד כה בקטגוריית מחיר זו.


עלי מוחמד (7.0) מצא מהר את מקומו על המגרש ואצל האוהדים בביתו החדש. כשחקן משמעותי במרכז המגרש בנתניה, מוחמד לא הביא כלל מספרים. אולי זו פציעתו של מיכאל אוחנה שגרמה לרוני לוי לתפקד את מוחמד קדימה יותר ואולי יש סיבות אחרות, אך אי אפשר להתעלם משער ו-3 בישולים בעשרת מחזורי הפתיחה שעזרו לו לצבור 33 נקודות.


אליאל פרץ (7.0) עם 25 נקודות בדקות מוגבלות ורועי זיקרי (7.0) עם 26 נקודות, נראו לא רע לפרקים בהתקפת חדרה ויכולים להיות בזמן הנכון ובמקום הנכון אופציות לא רעות בהמשך הדרך.


בתחילת העונה היה קשה להאמין שנס ציונה תהיה מקור לשחקני פנטזי, אך מוסא מאזו (7.0) שנכנס להרכב לא מזמן כבש כבר 4 שערים וגם רז שטיין (7.0) מציג מספרים נאים (שער ושני בישולים). גם סיאהו טוראי (6.0) שחזר מפציעה בתחילת העונה נראה טוב במחזורים הארונים ולזכותו שער ושני בישולים.

זה המקום להזכיר את אלעד שחף (3.0) - קשה להאמין ששחקן שפתח מספר פעמים ואף כבש ובישל קיבל מחיר שכזה. עקב כך, שחף הוא שחקן השדה בעל הערך הגבוה ביותר העונה, אך מכיוון שכרגע אינו פותח נאלץ להמתין להזדמנות אחרת...


בובקאר טראורה (6.0) כבש פעמיים העונה ועומד כרגע על 26 נקודות. כפ"ס אמנם לא מרשימה בחלק הקידמי, אבל טראורה מגלה ניצוצות ומראה מעורבות קבועה בחלק הקידמי.


מובילי ניקוד הפנטזי בקישור/התקפה

בגרף מתחת מופיעים נתוני שחקני הקישור וההתקפה הבולטים ב-6 המחזורים האחרונים.

על ציר ה-X מופיע ניקוד משולב של שערים+בישולים ואילו על ציר ה-Y מופיע פוטנציאל הניקוד המורכב מצירוף משוקלל של מסירות ובעיטות לשער.

ככל ששחקן מופיע ימינה יותר, המשמעות היא שצבר בפועל ניקוד גבוה. ככל שמופיע למעלה יותר, המשמעות היא שקיים פוטנציאל נקודות גבוה.

מדד פוטנציאל קישור/התקפה - 6 מחזורים אחרונים

0 views

© 2019 by Fantasy Israel

  • Twitter